ÖSD Almanca Dil Sertifikası – Sık Sorulan Sorular

A1 Almanca sertifikası’nın geçerlilik süresi hakkında sıkça karşılaştığımız sorular ve cevaplarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Soru : Sınava 2 yıl önce girdim ve kazandım. Vize başvurusunda bulunursam belgemi kabul ederler mi ?
Cevap :  Eğer sertifika alış tarihi ile vize müracaat tarihi arasında 6 aydan fazla süre geçmişse vize bölümündeki memur ile Almanca konuşmanız istenir. Değilse, A1 seviyesi çabuk unutulduğundan yeniden sınava girmeniz istenebilir.

Soru : Vize başvuru esnasında Almanca sorulara cevap veremedim ve verilen yazılı kağıttaki soruları cevaplayamadım. Vizem red gelir mi ?
Cevap : Vize mülakatı sırasında öncelikle Almanca olarak kendinizi tanıtmanızı isteyecektir. Kendinizi tanıtırken heyecanlanıp cevap veremezseniz, bu sefer yazma bölümündeki sorulara cevap vermenizi istenecektir. Buradaki konu Almanca seviyenizi ve bilginizi test etmektir. Bu değerlendirme sonunda vize memuru evraklarınızı teslim alıp beklemenizi söylüyorsa büyük olasılık vizeniz onaylanacaktır.

Soru : Vize başvurumu 1 ay önce yaptım. Hiç bir sorun olmadı. Vize memuru 4 hafta 8 hafta arasında vize’nin çıkacağını söyledi. Hala vizem çıkmadı. Alman konsolosluğundan bilgi alabilir miyim ?
Cevap : Vize memuru’nun size belirttiği süre içinde kesin vize çıkar diye bir durum söz konusu değildir. Almanya’da gideceğiniz şehre çok başvuru varsa, vize’nin çıkma süreside uzamaktadır.